Wycieczka Toruń-Trójmiasto-Malbork


Spełniło się nasze marzenie i wyjechaliśmy w tym roku nad nasze polskie Morze Bałtyckie do miejsowości Mikoszewo.
Nasza wycieczka odbyła się w czerwcu, pięknym wiosenno/letnim miesiącu, a pogoda była wyśmienita, słoneczna i upalna.
Mikoszewo - to mała miejscowość rolnicza o wzrastającej funkcji letniskowej, położona przy samym ujściu Wisły do Morza.
Położona jest w województwie pomorskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych.
Miejscowość posiada połączenie promowe ze Świbnem, a także szlak kolei wąskotorowej - Żuławska Kolej Dojazdowa.
Na północ od wsi znajduje się rezerwat przyrody Mewia Łacha, który jest miejscem gniazdowania rzadkich gatunków ptactwa wodnego.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z naszego wyjazdu.


Dzień I:

Podróż
Podróż wynajętym autokarem trwała prawie 11 godzin, z 2,5 godzinną przerwą na zwiedzanie Torunia.
Toruń - piękne miasto Mikołaja Kopernika zrobił wrażenie na nas wszystkich. Zwiedzaliśmy tu:

Stare Miasto
Najstarsza część zespołu staromiejskiego w Toruniu (pozostałe dwie to Nowe Miasto i zamek krzyżacki), ograniczona ulicami Fosa Staromiejska, pl. Teatralnym,
ul Podmurną i murami miejskimi od strony Wisły.
Na Starym Mieście znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia m.in.
Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r, Dom pod Gwiazdą, fontanna flisaka, Łuk Cezara, Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, katedra św. św. Janów, a także kościół św. Jakuba, były Kościół Trójcy Świętej w Toruniu, ruiny kościoła św. Mikołaja i zamku krzyżackiego.
Teren Starego Miasta został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Krzywa Wieża
Krzywa Wieża to średniowieczna baszta obronna wzniesiona w XIV wieku, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu które wynosi 1,5m.
Wysokość Wieży wynosi od 15 do 17 m., a jej pochylenie było prawdopodobnie wynikiem osunięcia się piaszczystego podłoża.
Krzywa Wieża pełniła też funkcje mieszkalne, biurowe i restauracyjne.

Rynek
Rynek Staromiejski został wytyczony pomiędzy rokiem 1252 a 1259. Jako centralny punkt miasta - był i jest najważniejszym jego miejscem. Od wieków pełnił głównie funkcję wielkiego placu targowego.
Najważniejsze obiekty to m.in. Dwór Artusa, Kościół pw. Św. Ducha, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik flisaka

Katedra Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
Kościół jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyku na ziemi chełmińskiej. Ma formę trójnawowej wysokiej na 27,30 m hali z niższym prezbiterium i kaplicami bocznymi. W katedrze św. Janów ochrzczono w 1473 r. Mikołaja Kopertnika. Na wieży kościoła znajduje się drugi co do wielkości średniowieczny dzwon w Polsce, Tuba Dei, odlany w 1500 r.

Oczywiście zakupiliśmy "Toruńskie Pierniki". Bardzo smaczne.



Po dotarciu do ośrodka w Mikoszewie, zjedliśmy obiad, odpoczeliśmy i wyruszyliśmy na wieczorny spacer nad morze.


Dzień II:

Dzien drugi to zwiedzanie Trójmiasta.Dzień ten zapowidał się bardzo atrakcyjnie a pogoda nam sprzyjała.

Gdańsk Oliwa
Gdańska Oliwa to dzielica Gdańska od północy granicząca z Sopotem, gdzie znajduje się zespół archikatedralny oraz wiele innych, atrakcyjnych zabytków.
My zwiedzaliśmy Katedrę Oliwską, gdzie mieliśmy okazję posłuchać koncertu organowego oraz Park im. A. Mickiewicza.

Katedra Oliwska
Jest trójnawową bazyliką z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium z obejściem.
Ma 107 m długości(wewnątrz 97,6 m), 19 m szerokości, wysokość nawy głównej wynosi 17,7 m i jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie. Wewnątrz katedry znajdują się 23 ołtarze o dużej wartości historycznej oraz wielkie organy posiadające 96 głosów,
5 manuałów i pedał oraz trakturę elektro-pneumatyczną. W archikatedrze odbywają się koncerty organowe.

Park im. A. Mickiewicza
zabytkowy park w gdańskiej dzielnicy Oliwa, nad Potokiem Oliwskim. Powierzchnia parku wynosi 11,3 ha.
W latach 1952-1956 założony został Ogród Botaniczny.

Gdynia

Oceanarium
Akwarium Gdyńskie jest to muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego. Znajdują się w nim zarówno zbiorniki morskie, jak i słodkowodne oraz akwaterraria zamieszkiwane przez zwierzęta wodno-lądowe.
W Akwarium znajduje się około 1500 organizmów żywych z całego świata, w tym 250 gatunków zwierząt – gatunki ryb, płazów, gadów i bezkręgowców.

"Dar Pomorza"
Trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) w 1929 został zakupiony we Francji przez społeczeństwo Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1983 Żaglowiec pełni funkcję statku muzeum.
Odbył 102 rejsy szkolne, przepłynął pół miliona mil morskich - jest to odległość równa około 25 rejsom dookoła świata, zasłynął jako pierwszy statek w dziejach polskiej bandery handlowej, jaki opłynął dookoła świat.



Po zakończeniu zwiedzania przejechaliśmy do Redłowa - dzielnicy Gdyni, skąd spacerem po plaży udaliśmy się do Sopotu.

Sopot

Molo "Monciak"
Molo z XIX/XX jest najdłuższym na Bałtyku drewnianym pomostem. Ma około pół kilometra długości — część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta.

"Krzywy Domek"
Krzywy Domek powstał w 2003 r. Swoim charakterem nawiązuje do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, a także projektów Gaudiego. Zlokalizowany jest przy słynnym sopockim "Monciaku" a elewacja zewnętrzna obiektu w pełni odpowiada stylistyce Monciaka. Budynek poziomami nawiązuje do gzymsów i poziomów sąsiadujących kamieniczek.



Po pełnym atrakcji dniu, powróciliśmy do ośrodka, gdzie po obiadokolacji odbyła się dyskoteka.


Dzień III:

Trzeci dzień naszego pobytu nad Morzem to ciąg dalszy pięknej, słonecznej i ciepłej pogody, umożliwiającej dalsze zwiedzanie bez żadnych ograniczeń oraz leniuchowanie na plaży.

Dziś zwiedzaliśmy miasto Gdańsk oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

Gdańsk
Jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, byłym miastem królewskim. Posiada zabytki architektury z których istotne znajdują się na Głównym Mieście (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów, Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP – największa średniowieczna świątynia z cegły na świecie) i Starym Mieście (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny), główne znajdują się wzdłuż Drogi Królewskiej reprezentacyjnej ulicy Gdańska – Długiej.
Do gdańskich zabytków których nie można pominąć zalicza się również Żuraw.

Westerplatte
Jest to niezamieszkały, zalesiony półwysep w Gdańsku, symbol wybuchu II wojny światowej. W dniach 1-7 września 1939 roku miała miejsce obrona półwyspu przez Polaków pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego.
W 1966 roku odsłonięto tu Pomnik Obrońców Wybrzeża autorstwa prof. Adama Haupta, stojący do dzisiaj. Ma on 25 metrów wysokości (nie licząc podstawy, którą jest 20-metrowy kopiec). Pomnik ten, swoim kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię.

A po powrocie znów nad morze.



Dzień IV:
To już ostatni dzień naszej wycieczki. Wyjeżdżamy dziś do domu a w drodze powrotnej zajedziemy do Malborka.

Zamek Krzyżacki w Malborku wzniesiony w latach 1274-1457 przez Zakon Krzyżacki znajduje się na prawym brzegu Nogatu i jest jedną z największych twierdz Europy średniowiecznej. Jest to budowla gotycka, ceglana, warowna, otoczona fosą.
Składa się z trzech odrębnych członów: zamku niskiego, zamku średniego, zamku wysokiego. Zajmowana powierzchnia to około 20ha.
Zamek został usytuowany w miejscu o szczególnych naturalnych właściwościach obronnych.
W latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski.
W 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Po zwiedzaniu wyruszyliśmy do domu i czekamy na przyszły rok.



strona główna